بهترین و بدترین فصل برای کوهنوردی (راهنمای آب و هوا)

کوهنوردی

توجه به زمان و فصل یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید پیش از انجام کوهنوردی مورد توجه قرار بگیرد. دانستن زمان رفتن به کوه می‌تواند تفاوت بین داشتن یک سفر عالی و یا گیر افتادن در بدترین شرایطی باشد که می‌توانید تصور کنید.

یک قانون کلی این است که بهار، اوایل پاییز و تابستان برای کوهنوردی بهترین فصول هستند. در این فصل‌ها آب و هوا مناسب است و با برف زیاد یا باد شدید مواجه نخواهیم شد. البته این موضوع را نمی‌توان به‌طور کامل تایید یا رد کرد. زیرا در برخی ازمناطق حتی در فصل تابستان باران‌های شدیدی می‌بارد که شرایط را بسیار پیچیده می‌کند.  در این مقاله نگاهی به بهترین فصل برای کوهنوردی و نحوه درک آب و هوای کوهستان خواهیم داشت.

کوهنوردی - آشنایی با آب و هوا

برای کوهنوردی حتما از این فصول اجتناب کنید

در یک سفر کوهنوردی، لازم است از سرمای شدید، بارش برف سنگین، بادهای شدید و هر نوع بارانی اجتناب کنید. اگر در ارتفاعات بسیار بالا قرار دارید، احتمالاً اجتناب از این موارد بسیار سخت خواهد بود. زیرا بیشتر مکان‌هایی که در ارتفاعات شدید هستند همیشه سرد و پوشیده از برف هستند.

بهترین فصل برای کوهنوردی واقعاً به مکان کوهنوردی بستگی دارد، با این حال ماه‌های زمستان و اوایل بهار اغلب در معرض هوای سردتر و برف بیشتر هستند. نکته کلیدی درک وضعیت آب و هوا در منطقه‌ای است که می‌خواهید در آن کمپ خود را برپا کنید و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام دهید.

صرف نظر از مکان، بهتر است برای کوهنوردی فصل زمستان را انتخاب نکنید. حتی مناطقی که گرمسیر هستند و کوه‌های آن‌جا پوشیده از برف نیست. در بیشتر مناطق، آب و هوای زمستانی بدتر از فصول دیگر است و همچنین پیش‌بینی آن دشوارتر است.

کوهنوردی - بهترین فصل

درک آب و هوا و فصول کوهستان

آب و هوای کوهستانی غیرقابل پیش بینی است. حتی بهترین پیش بینی آب و هوا نیز گاهی اوقات نادرست است. این بدان معنی است که می‌توانید در یک صبح آفتابی به بیرون بروید و فکر کنید که یک روز آرام برای پیاده‌روی در کوه‌های مرتفع را در پیش دارید، می‌بینید که در اواسط صبح چند ابر جمع شده است. به مسیر خود ادامه میدهید ولی در حوالی ناهار در طوفان رعد و برق گیر خواهید کرد. این بد است و می‌تواند پیامدهای جدی برای ایمنی شما داشته باشد.

درک آب و هوای کوهستانی برای برنامه‌ریزی سفر و مطالعه وضعیت آب و هوا در حین کوهنوردی باعث می‌شود در همچنی موقعیت‌های سختی قرار نگیرید. به طور کلی افزایش ارتفاع باعث افزایش باد و بارندگی (اعم از باران یا برف) می‌شود. علاوه بر این، دما به ازای هر 1000 متر صعود تقریباً 6 درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد.

کوهنوردی - آب و هوای کوهستان

این بدان معناست که آب و هوای کوهستان به طور کلی سردتر، مرطوب‌تر و بادی‌تر از مناطق کم ارتفاع اطراف کوه است. در اینجا چند نکته اساسی وجود دارد که هنگام تعیین آب و هوای سفر خود باید از آنها استفاده کنید:

1. پیش بینی آب و هوا و تفاوت در زمستان

آب و هوا را به صورت آنلاین برای مکان واقعی صعود خود بررسی کنید، نه نزدیکترین شهر. نزدیک‌ترین شهر می‌تواند یک کیلومتر کمتر از مسیر برنامه‌ریزی شده شما باشد، که تأثیر قابل‌توجهی بر آنچه احتمالاً با آن روبرو خواهید شد، دارد. فقط دما را بررسی نکنید، بلکه به سرعت باد و پیش بینی بارش توجه کنید.

اکثر سایت های هواشناسی یک پیش‌بینی ساعتی دارند که نشان‌دهنده بسیاری از موارد اضافی مانند ارتفاع یخبندان است که به شما کمک می‌کند از قبل برنامه‌ریزی کرده و به طور بالقوه سفر خود را یک یا دو روز به تعویق بیندازید.

کوهنوردی - پیش بینی آب و هوا در کوهستان

2. مردم محلی

مردم محلی منطقه خود و آب و هوای آن را می شناسند. آن‌ها می‌توانند به طور دقیق از وضعیت آب و هوایی منطقه و مواردی که ممکن است در آن دچار تردید یا اشتباه شوید، کمک کنند. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که معمولاً هوا چگونه تغییر می‌کند، باران از کدام جهت می‌آید و واقعاً شب‌ها چقدر سرد است.

3. چشم به آسمان

این مهم ترین ابزار شما در هنگام کوهنوردی است. اگر می بینید که آب و هوا سریعتر از حد انتظار تغییر می‌کند، برنامه های خود را بر اساس آن تنظیم کنید. شرایط سختی است که در هوای بد کوهستان گیر کنید. بهتر است شخصی را که تجربه بیشتری در تشخیص آب و هوا دارد، همراه خود ببرید.

کوهنوردی - آسمان

4. ابرها را درک کنید

ابرها انواع مختلف آب و هوا را نشان می‌دهند. اگر متوجه باشید که انواع ابرها چگونه به نظر می‌رسند و معنی آن‌ها چیست، می‌توانید پیش‌بینی کنید که یک احتمالا طوفان در راه است و شدت آن چقدر است. در اینجا به بررسی چند نوع که باید مراقب آنها باشید، می‌پردازیم:

  • ابرهای عدسی شکل: با نام مستعار ابرهای هوگ پشت شناخته می‌شوند. این‌ها به دلیل شکل متمایز خود شناخته می‌شوند. وقتی این‌ ابرها با بادهای قوی همراه شوند، می‌توانید بفهمید که در 6 تا 24 ساعت آینده طوفانی رخ می‌دهد.
  • ابرهای سیروس: این ابرها در ارتفاعات زیاد ایجاد می‌شوند و حالتی خاص دارند. اگر این‌ها را به تنهایی ببینید، همه چیز خوب است. ولی اگر ابر سیروس را در ترکیب با ابرهای لایه پایین مشاهده کردید، احتمالاً می‌توانید انتظار بارش باران را داشته باشید.
  • ابرهای کومولوس: این ابرها بزرگ و پف کرده هستند و معمولاً آب و هوای مناسب را نشان می‌دهند. با این حال، اگر آنها بزرگتر شوند و سرها یا برآمدگی‌های زیادی ایجاد کنند، آب و هوای بدی را به همراه خواهند داشت. آن‌ها به ابرهای کومولونیمبوس تبدیل می‌شوند که تگرگ، باد شدید، رعد و برق و رعد و برق را به همراه می‌آورند.

کوهنوردی - انواع ابر

5. سایر شاخص های طوفان

شاخص های دیگری وجود دارد که باید در مورد آب و هوا مراقب آنها باشید. در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • افت فشار هوا نشان دهنده نزدیک شدن طوفان است. برای مطلع شدن از میزان فشار هوا بهتر است یک فشارسنج جیبی همراه خود داشته باشید.. توجه کنید که افزایش ارتفاع باعث افت فشار هوا نیز می‌شود، بنابراین قبل از ترسیدن آن را در نظر بگیرید.
  • شرایط هوایی ارتفاعات همیشه بد است. اگر آب و هوا در ارتفاعات پایین‌تر نسبتاً بد یا معمولی باشد، احتمالاً در ارتفاعات هوای بدی خواهید داشت. با این حال، استثناهایی برای این قاعده وجود دارد، زیرا گاهی اوقات یک توده ابری می‌تواند تنها بر مناطق پایین‌تر تأثیر بگذارد. هنگامی که از میان ابرها عبور کردید، ‌می‌توانید با آب و هوای فوق العاده ایده آل برای پیاده روی و کوهنوردی روبرو شوید.

کوهنوردی - شاخص های اندازه گیری

نتیجه گیری

کوهنوردی مانند بسیاری از ورزش‌های فضای باز، در هوای خوب بهتر است انجام شود. فصل خود را بر اساس شرایط محلی انتخاب کنید و همیشه آب و هوای منطقه مورد نظر را در نظر بگیرید. برای مبتدیان، توصیه می‌شود بیشتر صعودها را در اواخر بهار، تابستان یا در برخی موارد در پاییز انجام دهند. از ماه های زمستان از صعود به قله‌های اطراف اجتناب کنید زیرا ممکن است در شرایط برفی سختی گیر بیفتید. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع: mountainhomies

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منو اصلی