مهم ترین تجهیزات ورزش‌های آبی

با تمرکز فیلم‌ها و رسانه‌ها بر استفاده از ورزش‌های آبی به عنوان فعالیت‌های تفریحی، محبوبیت این نوع ورزش مخصوصا شنا افزایش یافته است. کشور هند، مانند بسیاری از کشورهای دیگر، تبدیل به یک جاذبه اصلی برای افرادی شده که می‌خواهند به ورزش‌های آبی به خصوص شنا بپردازند. از آنجایی که هند منطقه ساحلی وسیعی دارد، محبوبیت ورزش های آبی در شهرهایی مانند گوا، آندامان، کرالا و ریشیکش در حال افزایش است. با این حال استفاده از تجهیزات ورزش‌های آبی امری مهم و ضروری است.

از سال 2016 به‌طرز شگفت‌ انگیزی محبوبیت استفاده از تجهیزات شنا افزایش یافته است. دلیل آن بروز حوادث ناخواسته و خطرناکی است که برای افراد رخ می‌دهد. در بسیاری از مواقع به دلیل عدم استفاده از لوازم استاندارد، فرد جان خود را از دست می‌دهد.

استفاده از تجهیزات ورزش‌های آبی مانند کلاه مناسب، جلیقه استاندارد، گوش‌گیر،‌ و تویوپ‌های مناسب شنا باعث نجات جان افراد می‌شود. از این رو در طول انجام این فعالیت‌های هیجان‌انگیز مبتنی بر آب، مهم است که با وسایل نجات مناسب، جان سالم خود را حفظ کنید. بسیاری از حوادث فاجعه بار به دلیل استفاده به موقع از تجهیزات نجات توسط علاقه مندان به ورزش جلوگیری شده است. در اینجا 10 وسیله نجات زندگی که معمولاً در ورزش‌های آبی استفاده می‌شوند و باید از نظر سالم و استاندارد بررسی شوند، آورده شده است.

10 مدل از تجهیزات ورزش‌های آبی که باعث نجات جان می‌شود


1. جلیقه نجات

تجهیزات ورزش های آبی - جلیقه

جلیقه نجات، مهم ترین وسیله ایمنی است که در ورزش های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. پوشیدن جلیقه نجات همیشه در طول فعالیت بسیار مهم است. جلیقه نجات انواع مختلفی دارد. آن‌ها بر پایه فوم، بادی، پرتاب‌شونده و موارد دیگر تولید می‌شوند. برای خرید جلیقه نجات، باید جلیقه‌ای را انتخاب کنید که کاملاً مناسب باشد. به عبارتی بهتر نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد باشد. این محصول به محض باد شدن می‌تواند به جلوگیری از غرق شدن شخصی که آن را می‌پوشد کمک کند.

2. کلاه ایمنی

تجهیزات ورزش های آبی - کلاه ایمنی

کلاه ایمنی بیشتر برای ورزش‌های آبی که دارای فاکتور خطر بالاتری هستند مانند فعالیت‌های اسکی روی آب و کایاک سواری، استفاده می‌شود. با این حال استفاده از کلاه ایمنی می‌تواند برای تمامی ورزش‌های آبی درهر زمانی مناسب باشد. غیرقابل پیش‌بینی بودن این ورزش‌ها، کلاه‌های آبی را به بخشی ضروری از ایمنی ورزشکاران تبدیل می‌کند. کلاه ایمنی از نظر ارگونومی مناسب و در عین حال مطابق با بالاترین استانداردهای ایمنی طراحی شده‌اند.

3. مهار ایمنی

تجهیزات ورزش های آبی - مهار ایمنی

در مواردی ممکن است به دلیل شرایط بد جوی و طوفانی بودن دریا، فرد به درون دریا پرتاپ شود. در این شرایط لازم است تا افراد از یک وسیله‌ای استفاده کنند که به خوبی آن‌ها را مهار کند. مهار ایمنی محصولی است که می‌تواند برای بسیاری از دوستداران ورزش‌های آبی مورد استفاده قرار گیرد. مهار باید به راحتی پوشیده شود، سبک باشد، محکم و مقاوم در برابر سایش باشد. درست بستن مهار نیز بسیار مهم است. این محصول باید به اندازه کافی محکم بسته شود تا امکان حرکت آزادانه در قایق یا روی عرشه فراهم شود. با این حال بستن آن نه آنقدر شل باشد که منجر بروز حادثه مانند افتادن فرد از روی عرشه و صدمه دیدن او شود.

4. شناورهای نجات

تجهیزات ورزش های آبی - حلقه

شناورهای نجات محصول حلقه مانندی است که از غرق شدن افراد جلوگیری می‌کند. زمانی که شخصی در حین انجام فعالیت‌های شدید مانند قایقرانی به درون دریا بیفتد، این محصول کارایی خود را نشان می‌دهد. شناورهای نجات باید به راحتی در دسترس قرار بگیرند تا به سرعت به سمت فرد مضطرب پرتاب شوند و مانع از غرق شدنش شود.

5. جعبه کمک های اولیه

تجهیزات ورزش های آبی - کمک های اولیه

کیت کمک‌های اولیه به عنوان مهم‌ترین تجهیزات ورزش‌های آبی شناخته می‌شوند. آنها در مواقع اضطراری می‌توانند کمک های موقت را ارائه دهند. اگر کمک های اولیه به درستی انجام شود، می‌تواند جان یک فرد را نجات دهد. به عبارتی بهتر جعبه کمک های اولیه، اولین نیاز پزشکی برای فرد آسیب دیده می‌باشد. از این رو یک اقدام ایمنی ضروری در هر قایق خواهد بود.

6. نقشه

تجهیزات ورزش های آبی - نقشه

بسیاری از تصادفات در حین کایاک سواری، و قایق رانی به این دلیل رخ می‌دهد که مردم نقشه‌های مسیر مشخص شده را دنبال نمی‌کنند. داشتن نقشه‌ باعث می‌شود تا مسیر خود را به درستی تعیین کنید و تجربه خوبی از قایق‌رانی یا کایاک سواری خود داشته باشید. نقشه به عنوان قوانین ایمنی اولیه عنوان می‌شود. همچنین بهتر است قبل از آنکه شروع به حرکت کنید، با مسیرها آشنا شوید تا خطاها به حداقل برسد و از خطر تصادف جلوگیری شود.

7. سیگنال‌های نوری

تجهیزات ورزش های آبی - سیگنال نوری

سیگنال های نوری که به عنوان آتش سوزی نیز شناخته می‌شوند، شامل فانوس‌های نور ساطع کننده و شعله‌های آتش می‌باشند. استفاده از سیگنال‌های نوری برای کشتی های ماهیگیری یا ورزش‌هایی که در اعماق دریا و اقیانوس انجام می‌شود، ضروری است. سیگنال‌های نوری که به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات ورزش‌های آبی شناخته می‌شود، می‌تواند توجه رهگذران را در مواقع اضطراری جلب کند.

نوع دیگر این سیگنال‌ها به صورت بوق‌های هوا می‌باشد. اما برد آن‌ها از سیگنال‌های ساطع‌کننده نور (نوری) کمتر است. با این حال توجه داشته باشید که استفاده بدون دلیل از سیگنال‌های نوری یک تخلف قانونی است. بنابراین بهتر از در مواقع اضطراری و مورد نیاز از آن استفاده کنید.

8. رادیو

تجهیزات ورزش های آبی - رادیو

ممکن است رادیو در عصر امروزی موبایل و ابزارهای فناوری پرسرعت قدیمی به نظر برسد. با این حال، هنوز هم یکی از کارآمدترین وسایل ارتباطی در دریای آزاد است. یک رادیو باکیفیت به فرد نیازمند این امکان را می دهد که با مرکز کنترل در تماس باشد و در مواقع اضطراری کمک بگیرد.

9. آب و هوا سنج

تجهیزات ورزش های آبی - آب و هوا سنج

پیش از انجام هرمدلی از ورزش‌های آبی، لازم است تا از وضعیت دقیق آب و هوایی مطالع شویم. همراه داشتن یک سنج آب و هوا به فرد کمک می کند تا همیشه در مورد آب و هوا و تغییرات احتمالی مورد انتظار به روز بماند. این نکته را توجه داشته باشید که بررسی وضعیت آب و هوا در خشکی و روی آب متفاوت است. از این رو باید اطلاعات کافی را در این مورد داشته باشید. مثلا اگر قصد دارید در اعماق دریا غواصی کنید، لازم است تا وضعیت مناسب آب و شرایط آن را در نظر داشته باشید تا از وقوع حوادث خطرناک جلوگیری شود.

10. مکان یاب شخصی

تجهیزات ورزش های آبی - مکان یاب شخصی

داشتن یک مکان‌یاب که توانایی ارسال نور را نیز داشته باشد، از دیگر تجهیزات ورزش‌های آبی به شمار می‌رود. مکان یاب شخصی یک فرستنده الکترونیکی است که سیگنالی را ارسال می کند و به امدادگران محل هشدار می دهد که شما نیازمند کمک هستید. این وسیله در قایق‌های نجات کاربرد زیادی دارد. با این حال، می توان از آن در ورزش های آبی نیز به عنوان یک اقدام امنیتی پیشگیرانه استفاده کرد.

جمع‌بندی

علاوه بر این وسایل ایمنی و تجهیزات ورزش‌های آبی که معرفی شد، چند نکته اساسی ایمنی بهداشتی برای افرادی که به ورزش های آبی علاقه دارند وجود دارد. مثلا پیش از ورود به آب حتما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. زیرا محافظت لازم در برابر اشعه های مضر UV را انجام می‌دهد. ورزش های آبی به قدرت و استقامت زیادی نیاز دارند. برای انجام فعالیت های سخت، نیاز است از نظر بدنی و عضلانی در آمادگی کامل به سر ببرید. استفاده از تجهیزات ایمنی ذکر شده در بالا و رعایت نکات ایمنی بهداشتی شخصی می تواند آسیب را در حین ورزش های آبی به حداقل برساند. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع: shmgroup

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.