10 اسب سوار معروف که دنیای سوارکاری را تغییر دادند

با سخت کوشی و ثبات، موفقیت به دست می‌آید. تاریخ شاهد بوده است که بسیاری از افراد که امروزه به عنوان اسب سوار معروف شناخته می‌شوند، با کار و تلاش زیاد به موفقیت‌های بزرگی دست یافته‌اند و به یکی از بهترین و به یاد ماندنی‌ترین سوارکاران در این رشته تبدیل شدند.

در طول تاریخ سوارکاری، افرادی بودند که با نمایش دلنشینی از خود به نمایش گذاشتند و توانستند نام خود را جاودانه کنند. از شارلوت دوژاردن قهرمان المپیک لندن گرفته تا مارک تاد. همگی به عنوان حرفه‌ای های دنیای سوارکاری مشهور هستند. در اینجا قصد داریم به معرفی 10 اسب سوار معروف که دنیای سوارکاری را تغییر دادند بپردازیم.

10 اسب سوار معروف

در زیر لیستی از مشهورترین اسب سواران این رشته از سال 1948 به بعد آورده شده است.

1. شارلوت دوژاردن (1987-اکنون)

اسب سوار معروف - شارلوت

بازی‌های المپیک 2012 لندن بود و شارلوت دوژاردن به همراه اسب کاریزماتیکش والگرو با عملکردی خیره‌کننده به صحنه آمدند. شارلوت و اسبش تماشاگران را مجذوب اجرای خود کردند. از آن زمان تاکنون 1.7 میلیون بیننده اجرای سبک آزاد شارلوت را در یوتیوب تماشا کرده‌اند. دوژاردین یک سوارکار مسلط درساژ در این دوران است و از این رو در رتبه اول لیست ما قرار دارد.

شارلوت دوژاردن متعلق به خانواده‌ای از طبقه متوسط بود. پدر و مادرش فداکاری های زیادی کردند تا فرصت ممکن را برای دوژاردن فراهم کنند. شارلوت در 16 سالگی مدرسه را ترک کرد تا بتواند روی سوارکاری تمرکز کند. امروز او یکی از مشهورترین سوارکاران تمام دوران است. به عقیده بسیاری از افراد شارلوت دوژاردن بهترین اسب سوار معروف دنیاست.

2. مایکل یونگ (2009-اکنون)

اسب سوار معروف - مایکل

مایکل یونگ در سال 1982 در آلمان به دنیا آمد. او زمانی که تنها 6 سال داشت سوارکاری را شروع کرد و برای اولین بار در سال 2009 در مسابقات مسابقات شرکت کرد، زمانی که به طور معجزه آسایی مقام سوم را به دست آورد. او در المپیک 2012 در مسابقات انفرادی و تیمی پیروز شد و تا به امروز تنها سوارکاری است که عنوان المپیک، عنوان قهرمانی اروپا و عنوان قهرمانی جهان را به طور همزمان کسب کرده است.

در سال 2016، مایکل جونگ برنده گرند اسلم مسابقات شد و دومین سوارکار مردی شد که در رویداد سه روزه کنتاکی، آزمون اسب بورگلی و آزمایش اسب بدمینتون (Badminton) پیروز شده است. آخرین برد او در بدمینتون در سال 2017 بود. مایکل همچنان به سوار کاری رقابتی ادامه می دهد.

3. فرانکی دتوری (1985-اکنون)

اسب سوار معروف - فرانکی

فرانکی دتوری. یکی از بهترین اسب سوار معروف که توانست اسم و رسم خاصی را برای خود در دنیای سوارکاری بدست آورد. این مرد متولد 1970 به شگفتی‌هایی دست یافته و غیرممکن‌ها را ممکن ساخته است. فرانکی در سن 12 سالگی اسب سواری را آغاز کرد و علاقه زیادی به آن پیدا کرد. با گذشت سالها، فرانکی دتوری همچنان علاقه زیادی به این ورزش دارد.

در سال 2012، فرانکی به استفاده از یک ماده ممنوعه متهم و آزمایشش مثبت اعلام شد. امروزه فرانکی در بریتانیا مشغول به آموزش سوارکاری به علاقه‌مندان این رشته است. بیش از 3000 شاگرد را نیز تربیت کرده است.

4. مارک تاد (1978-2016)

اسب سوار معروف - تاد

مارک تاد، سوارکار مشهور اهل نیوزلند، در سال 1956 به دنیا آمد. او رکورد مسن ترین اسب سواری است که برنده بدمینتون (Badminton) شده است. این معجزه در سال 2011 اتفاق افتاد و حضار از دیدن این پیرمرد شگفت زده شدند. مارک عاشق اسب سواری بود، از همین رو فعالیت حرفه‌ای خود را در این رشته از سنین کودکی شروع کرد.

تاد دومین سوارکار اسب سوار نیوزیلندی شد که در المپیک 2012 و 2016 شرکت کرد و به یک سوارکار معروف اسب پرش نمایشی تبدیل شد. اگرچه مارک در سال 2000 بازنشسته شد، اما در سال 2008 یک بازگشت غافلگیرکننده داشت و آخرین بار در المپیک 2016 روی رینگ دیده شد.

5. کایرن فالون (1997-2016)

اسب سوار معروف - کایرن

کیرون فالون یک اسب سوار معروف بود که در سال 1965 در ایرلند متولد شد. او شش بار در دوران حرفه‌ای خود قهرمان بریتانیا شد. اولین برد او در سال 1997 بود و پس از اولین برد، سرعت بردهای خود را حفظ کرد. با این حال، کل زندگی حرفه ای فالون مملو از حوادث بحث برانگیز بود.

کایرن در حرفه خود بسیار امیدوار کننده بود تا اینکه در سال 2006 به دلیل اتهامات مربوط به مصرف مواد نیروزا از مسابقه دادن محروم شد. این ممنوعیت در سال 2007 برداشته شد اما کشتی او پس از آن حادثه نتوانست به راحتی حرکت کند زیرا شهرت او مخدوش شده بود.

او یک بار دیگر پس از مثبت شدن مواد ممنوعه از مسابقه منع شد و پس محرومتی 1.5 ساله، فالون در سال 2009 به زمین چمن بازگشت. در سال 2016، کایرن فالون آنقدر افسرده بود که در نهایت اعلام بازنشستگی کرد.

6. ایان استارک (1964-2007)

اسب سوار معروف - ایان

ایان استارک یک اسب سوار معروف اسکاتلندی است که اکنون بازنشسته شده است. استارک در سال 1954 متولد شد و در سن 10 سالگی سوارکاری را آغاز کرد. ایان در المپیک، مسابقات قهرمانی رویدادهای اروپا، مسابقات قهرمانی جهان و مسابقات اسب بدمینتون عملکردی درخشان از خود به نمایش گذاشت. او در المپیک لس آنجلس در رده انفرادی مدال نقره و در المپیک سیدنی نیز در رده تیمی به مدال نقره دست یافت.

در سال 1999، یان استارک در مسابقات اسب بدمینتون قهرمان شد و در سال‌های 1991 و 1997 مدال طلای مسابقات قهرمانی اروپا را کسب کرد. حرفه باشکوه او در سال 2007 به پایان رسید، زمانی که سرانجام پس از یک رویداد سه روزه اعلام بازنشستگی کرد.

7. آنکی ون گرونسون (1980-2001)

اسب سوار معروف - آنکی

یکی از موفق‌ترین سوارکاران زن درساژ، تئودور آنکی ون گرونسون است. آنکی یک ورزشکار هلندی است که 9 بار قهرمان مسابقات جهانی درساژ شده است. علاوه بر این، او بارها در مسابقات قهرمانی درساژ اروپا شرکت کرده است، که در آن مجموعاً 15 مدال بین سال‌های 1991 و 2009 به دست آورد.

ون گرونسون اسب سواری را در سن 12 سالگی شروع کرد. او به حرفه خود ادامه داد و در سال 2001 به عنوان سوار قرن تبدیل شد. امروزه آنکی از اسب سواری فاصله گرفته است اما از صنعت سوارکاری جدا نشده است. قهرمان سابق جهان، اسب‌ها را آموزش می‌دهد، به سوارکاران جدید درساژ آموزش می‌دهد و همچنین صاحب یک تجارت پوشاک سوارکاری است.

8. لستر پیگوت (1948-1995)

اسب سوار معروف - لستر

وقتی صحبت از مسابقات مسطح می شود، نام لستر پیگوت هرگز فراموش نمی شود. این مرد در کل زندگی خود 4493 برد کسب کرده است که آماری فوق‌العاده می‌باشد. لستر برای سوارکاری بسیار قد بلند بود اما به دلیل وزن کم و غیرمعمولش، به نوعی توانست به یکی از بهترین سوارکارهای مسابقه تخت در تمام دوران تبدیل شود. وزن پیگوت 14 کیلوگرم کمتر از وزن طبیعی یک مرد با قد او بود. لستر سابقه خانوادگی اسب سواری داشت، بنابراین مشخص بود که او نیز همین مسیر را در پیش خواهد گرفت.

پیگت زمانی که تنها 10 سال داشت وارد مسابقه شد. تعجب خواهید کرد اگر بدانید که او تنها 12 سال داشت که اولین مسابقه خود را برد! با این حال، لستر پیگوت به اتهام کلاهبرداری مالیاتی مجرم شناخته شد و 366 روز در زندان سپری کرد. این موضوع به عنوان تاریک‌ترین کارنامه دوران زندگی لستر شناخته می‌شود.

9. لوسیندا گرین (1973-1987)

اسب سوار معروف - لوسیندا

لوسیندا گرین یک زن سوارکار بریتانیایی بود. او در سال 1953 به دنیا آمد و در سن 4 سالگی سوارکاری را آغاز کرد. لوسیندا نماینده بریتانیا در مسابقاتی مانند کراس کانتری بود. بین سال‌های 1973 و 1984، لوسیندا گرین 6 بار برنده مسابقه اسب بدمینتون شد که به خودی خود یک رکورد است.

لوسیندا تنها 20 سال داشت که برای اولین بار نماینده بریتانیا در مسابقات المپیک شد. پس از مسابقات قهرمانی اروپا، او حرفه بین المللی سوارکاری خود را در سال 1987 به پایان رساند. امروز او مفسر رویدادهای مهم در سراسر جهان است. همچنین او یک بازی ویدیویی به نام خود دارد، “چالش اسب سواری لوسیندا گرین”.

10. پل شوکموهل (1976-1986)

اسب سوار معروف - پل

پل شوکموهل یک اسب‌سوار حرکات نمایشی سابق آلمانی است که در سال 1945 متولد شد. پل بین سال‌های 1976 تا 1984 در المپیک شرکت کرد. او در اولین المپیک خود مدال نقره گرفت که موفقیت بزرگی است. او 3 بار قهرمان دربی کاپ هیکستید شد و در 3 دوره قهرمانی اروپا نیز شرکت کرد.

فاجعه زمانی برای پل رخ داد که او به دام “poling” افتاد. poling یک تکنیک ممنوعه برای تمرین است که در آن یک میله به پای اسب اصابت می کند تا او را تشویق کند تا بالاتر بپرد. از آن زمان او از پرش نمایشی منع شد. امروزه پل تعدادی از بهترین اسب های آلمانی را آموزش می دهد.

جمع بندی

10 اسب سوار معروف که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، کارنامه درخشانی در رشته سوارکاری کسب کرده‌اند. همچنین برخی از آن‌ها پس از بازنشستگی نیز این صنعت را کنار نگذاشتند و به تعلیم و تربیت هنرجویان مشغولند. اسب سواری تنها مختص ورزشکاران نیست. چراکه معروف‌ترین بازیگران دنیا نیز به این رشته علاقه‌مند هستند و به طور حرفه‌ای آن را دنبال می‌کنند.

از برد پیت بازیگر مشهور هالیوودی که در بسیاری از فیلم‌ها، صحنه‌های مربوط به سوارکاری را خودش بازی می‌کند گرفته تا ویگو مورتنسن بازیگر سریال ارباب حلقه‌ها، جرمی آیرونز بازیگر فیلم بتمن علیه سوپرمن و بلاحدید که از کودکی سوارکاری را آغاز کرد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع: horsyplanet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.